Izjemni uspehi na mednarodnih tekmovanjih niso naključje

V torek, 3. 9. 2024, smo pripravili medijsko konferenco o letošnjih izjemnih uspehih na mednarodnih olimpijadah iz matematike, fizike, ekonomije in astronomije. Na medijski konferenci so tekmovalne uspehe ter sistemsko ozadje sodelovanja na mednarodnih tekmovanjih predstavili tekmovalci, spremljevalci in strokovni sodelavci ekip ter predstavniki DMFA Slovenije. Prispevke s konference so že objavili na Prvem programu Radia Slovenija (Ali mlade, ki se udeležujejo tekmovanj, dovolj podpiramo) in na Valu 202 (četrtek, 5.9. ob 11:14), pričakujemo jih še nekaj.

2024-tiskovna-vsi
Zadnja vrsta: dr. Mojca Vilfan, mag. Ciril Dominko, Luka Horjak, dr. Jurij Bajc, Mitja Zidar, dr. Aleš Toman, Simon Bukovšek, Enej Jauk, Aljaž Rus Prednja vrsta: Žan Arsov, Patricia Király, Luka Urbanc, Špela Gačnik, Andraž Plut, Aljaž Erman, Peter Andolšek

Prisotne je najprej pozdravila dr. Mojca Vilfan, predsednica DMFA Slovenije, ki je svoj mandat pričela s 1. septembrom. Čestitala je tekmovalcem in se zahvalila vsem, ki so v preteklem mandatu tako uspešno delali z mladimi ali nudili organizacijsko pomoč v okviru društva, tako predhodnemu predsedniku društva dr. Primožu Potočniku kot tudi glavnim sofinancerjem udeležbe na mednarodnih tekmovanjih Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, Javnemu skladu JSRIPS in sponzorju Zavarovalna skupina Sava.

2024-tiskovna-medalje
Nekaj letošnjih medalj - skupaj so slovenske tekmovalke in tekmovalci letos poleti na olimpijadah iz matematike, fizike, ekonomije in astronomije osvojili 3 zlate, 6 srebrnih in 4 bronaste medalje ter 4 pohvale.

Mag. Ciril Dominko, podpredsednik DMFA Slovenije, je nato prisotnim predstavil strukturo državnih tekmovanj iz znanja, ki so glede na financiranje MVI v zadnjih letih ločena na interesna tekmovanja, ki so namenjena predvsem popularizaciji različnih področij, in na selekcijska tekmovanja, ki so tesneje povezana s šolskimi predmeti in predstavljajo tudi izhodišče za izbor najuspešnejših posameznikov v ekipe za mednarodne olimpijade. Kot dolgoletni sodelavec DMFA pri vodenju ekipe za fizikalno olimpijado in šolski mentor dijakov je opisal tudi osnovne korake do izbora ekip za olimpijade iz matematike, fizike, ekonomije in astronomije, ki jih tradicionalno vodi DMFA Slovenije. 

2024-tiskovna-02-MMO
Ekipa MMO 2024

Celoletne priprave dijakov na mednarodno matematično olimpijado je opisal Luka Horjak, letošnji vodja priprav, sicer pa študent FMF in nosilec edine slovenske zlate medalje na MMO doslej. MMO je mednarodna olimpijada z najdaljšo tradicijo in najštevilčnejšo udeležbo. Celoletnim pripravam, ki so jih večinoma izvajali študentje, nekdanji tekmovalci, so po izboru ekipe letos sledile še tedenske priprave v Nemčiji z nekaterimi drugimi ekipami in tradicionalne skupne priprave s švicarsko ekipo. Rezultat dobrega dela sta dve medalji in tri pohvale, kar je v hudi konkurenci eden boljših slovenskih rezultatov na tem tekmovanju nasploh. Svoje doživljanje letošnje MMO je opisal še tekmovalec Luka Urbanc, ki se je olimpijade udeležil prvič in osvojil bronasto medaljo. Navdušilo ga je druženje z vrstniki iz vsega sveta, s katerimi deli podobne vrednote in interese, zanimiva so bila tudi predavanja, ki so jih posebej za udeležence olimpijade pripravili nekateri svetovno znani matematiki.

2024-tiskovna-03-EFO
Ekipa MFO 2024

Dr. Jurij Bajc s Pedagoške fakultete v Ljubljani, ki s sodelavci v zadnjih letih na mednarodna tekmovanja pripravlja mlade fizike, je povedal, da se je Slovenija letos udeležila le Evropske fizikalne olimpijade v Gruziji, ne pa tudi Mednarodne fizikalne olimpijade v Iranu. Pojasnil je tudi vsebinske razlike med nalogami na obeh olimpijadah - naloge na MFO so tradicionalno daljše in na številne krajše korake razdeljene teoretične naloge, naloge na EFO pa nekoliko bolj posnemajo resnično raziskovalno situacijo, pri kateri reševalec išče optimalni prostop k problemu med številnimi možnimi. Zaradi bojkota številnih zahodnih držav je na EFO letos sodelovalo več držav kot na MFO. Pogled tekmovalca je dodal Enej Jauk, ki je na EFO osvojil srebrno medaljo. Povedal je, da so mu teoretične naloge ljubše kot eksperimentalne predvsem zato, ker se lahko na teoretični del učinkovito pripravlja samostojno s študijem literature in reševanjem nalog, za kvalitetno eksperimentalno delo pa je potreben tudi dostop do laboratorijske opreme, ki mu je na voljo le občasno na FMF, PEF in IJS.

2024-tiskovna-04-MEO
Ekipa MEO 2024

Mednarodna ekonomska olimpijada je najmlajša od tukaj predstavljenih olimpijad, in slovenska ekipa se je udeležuje šele 3 leta, pa je vseeno dosegla že zelo lepe uspehe. Dr. Aleš Toman, vodja ekipe z Ekonomske fakultete je povedal, da znanja ekonomije in finančne matematike v številnih državah niso del rednega srednješolskega kurikula, zato ima ekonomska olimpijada natanko določen seznam potrebnih znanj in literature, s katero naj bi se tekmovalci seznanili za uspešno sodelovanje. V slovenski ekipi so doslej sodelovali tako gimnazijci kot dijaki srednjih strokovnih šol, nekateri so v šoli imeli predmete s področja ekonomije ali finančne matematike, drugi pa sploh ne, a so se lahko veliko naučili s samostojnim delom in pomočjo mentorjev. Že tri medalje je na MEO osvojila dijakinja Špela Gačnik, ki je opisala letošnjo ekipno nalogo: 24-urno pripravo projektne študije o možnih rešitvah nepremičninske krize v Hongkongu, kjer je razmerje med ceno nepremičnin in povprečnim zaslužkom najslabše na svetu.

2024-tiskovna-05-MOAA
Ekipa MOAA 2024

V imenu strokovne ekipe za pripravo na astronomsko olimpijado je spregovoril nekdanji uspešen tekmovalec Simon Bukovšek, zdaj študent FMF. Posebnost astronomskih tekmovanj so tudi nočna opazovanja, ki dopolnjujejo teoretične naloge in analizo astronomskih podatkov. Širši krog kandidatov za olimpijsko ekipo se tako že pozimi udeleži opazovalnega tekmovanja Messierov maraton, ki predstavlja del izbirnega procesa. Kasneje so se z izbranimi kandidati pripravljali še na Krasu in se udeležili manjšega mednarodnega tekmovanja na Madžarskem. Dijak Žan Arsov, ki je letos na MOAA osvojil zlato medaljo, je povedal, da mu je na olimpijadi zelo prijetna izkušnja ekipni del, ki sicer ne šteje v uradne rezultate, a spodbuja medsebojno sodelovanje, velik izziv pa predstavlja časovno intenzivno 5h reševanje teoretičnega dela, ki je prava bitka s časom. Dvakratni absolutni zmagovalec in nosilec štirih zlatih medalj MOAA Peter Andolšek je nato opisal še svojo osebno pot od radovednega mladostnika do uspešnega tekmovalca, na kateri so ga spremljali odlični mentorji (izpostavil je Andreja Guština, Dunjo Fabjan in Vida Kavčiča) in izjemni sotekmovalci in tekmovalke.

Naslovnica tiskovne konference
Naslovnica tiskovne konference

Vodeni del konference, ki ga je moderiral sodelavec DMFA Slovenije dr. Boštjan Kuzman, je zaključil mag. Ciril Dominko, ki je predstavil še različne pomanjkljivosti v sistemu sofinanciranja in nekaj misli o podpori, ki bi jo s strani državnih institucij še potrebovali za nadaljnje uspešno delo z mladimi tako pri DMFA kot v drugih sorodnih organizacijah. Povedal je, da so neposredni materialni stroški državnih tekmovanj razumno sofinancirani s strani pristojnih ministrstev, da pa organizatorji tekmovanj težko zagotavljajo sredstva za svoje lastno delovanje iz drugih virov. Prav tako v sistemu manjka sredstev za dodatno strokovno delo z najbolj nadarjenimi in nekatere neizogibne stroške udeležbe na mednarodnih tekmovanjih, ki jih iz razpisnih sredstev ni mogoče uveljavljati. Na drugi strani pa je izpostavil tudi moralno dolžnost bivših tekmovalcev, da po svojih močeh kot prostovoljci pomagajo pri pripravi mlajših generacij.

V zaključku so različna vprašanja o podpori v domačem okolju, nadaljnji karieri nekdanjih tekmovalcev in podobno zastavili še novinarji in publika, v diskusijo pa so se vključili še preostali prisotni tekmovalci in tekmovalke Patricia Király, Aleš Rus, Aljaž Erman, Andraž Plut, vsi tudi nosilci medalj iz letošnjih olimpijad. Konferenca se je zaključila z zahvalo predsednice Mojce Vilfan in skupinsko fotografijo. Daljši prispevek o olimpijadah bo predvidoma predvajan na Radiu Slovenija v naslednjih dneh, za kar se zahvaljujemo uredništvu RTVSlo. 

Videoposnetek tiskovne konference